Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebek tedavisi, anne olmak isteyen ama böyle bir şansı olmayan kadınlar için ideal bir tercihtir. Bu tedavi şeklini kullanarak kadınlarda gebelik oranının arttırılması sağlanabilir. Tüp bebek tedavisinin Dünya’da ilk kez uygulanması 1978 yılına rastlar. Daha sonra pek çok bölgede kullanılan bu tedavi, 1989 yılından sonra da Türkiye’de yapılmaya başlanmıştır.

Kimlere Yapılır?

Bu tedavi için tüp bebek merkezleri yerlerinde aranan bazı şartlar bulunur. Özellikle bazı şartları sağlayan kişilerin tüp bebek tedavisi konusunda daha başarılı sonuçlar aldığı bilinir.

  • Kadında ileriki yaşlarda tüp bebek tedavisinin başlanması sağlanabilir. Özellikle 37 yaşına gelmiş ve bir türlü anne olamamış kişiler bu tedavi şekline uygundur.
  • Uzun süredir evli olan ama buna rağmen halen gebelik yaşayamayan kişiler için tüp bebek tedavisi başlatılabilir.
  • Gerekli araştırmalar sonrasında yumurta fonksiyonlarında bozukluklar tespit edilen kadınlara yapılabilir.
  • Kadın yumurtalıklarında rezervin az olduğunun tespit edilmesi durumundan sonra bu tedavi işlemine başlanılır.
  • Hastanın genetik yapısından dolayı sorunların olduğu tespit edilirse, bu tedaviye başlanabilir.

Kadınlarda belirli dönemlerden sonra gebelik şansı daha da azalır. Özellikle 30’lu yaşların sonuna doğru yumurtaların kalitesi de yavaş yavaş düşmeye başlayacaktır. Ayrıca kişilerin kendi durumundan kaynaklı olan sorunlarda yumurtaların kalitesinin gitgide azalmasına neden olabilir. 40 yaşından sonra da doğum oranları gitgide azalarak, oldukça düşük yüzdelere geriler. Uzun zamandır bebek sahibi olmak isteyen ama bu sorunlardan dolayı bebek sahibi olamayan pek çok insan bulunur. Bunlara yönelik geliştirilen tüp bebek tedavisi aşama aşama gerçekleştirilen bir durumdur.

Her tedavi şekli bu aşamalardan geçerek tamamlanmış olur. Standart olan yapılan bu aşamalardan sonra gerekli cevabın alınması beklenir. Tabi bunların yanın tüp bebek kimlere yapılmaz soruları da bulunur. Tüp bebeğin yapılmayacağı kişiler ise şu şekilde sıralanır:

  • Menopoza girmiş kadınlar için bu tedavi şekli uygulanamaz.
  • Sperm açısından sıkıntı yaşayan ve hiç spermi olmayan erkekler için bu tedavi şekli uygun değildir.
  • Rahmi alınmış kadınlar içinde bu tedavinin yapılmasının mümkünü yoktur.

Diğer özelliklere sahip olan herkes için tüp bebek tedavisi yapılabilir. Yeni gelişen cerrahi sistem ile bu tedavi şeklinde daha da iyi sonuçlar alınmaya devam etmektedir. Her geçen gün bu alanda başarı oranları artmaya devam eder. Özellikle şansı arttıran bazı durumlar olabilir. Bazı durumlar içinde gebelikteki şansın önünü tıkayabilir. Tüp bebek tedavisinin 45 yaşına kadar uygulandığı bilinir. Tabi yaşın artmasıyla şans oranında azalmalar meydana gelebilir. Bu durumun önüne geçmek için, geçmişte başarısız bir gebelik hikayesi varsa acilen tedavi olmak için hazırlığa başlamalıdır. Ancak bu şekilde gebeliğin şansı arttırılabilir. Tüp bebek tedavisi genel olarak 5 aşamadan oluşur. Bu aşamalardan sonra tedavi tamamlanır.