Bir Kurumsal SEO Uzmanı ile Çalışmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek istiyorsanız bu durumda yapmanız gereken eğer kurumsal bir site sahibi iseniz kurumsal SEO uzmanı ile çalışmaktır. Ancak bu noktada oldukça büyük sıkıntılar hasıl olabilmektedir. Bu sıkıntıların temel sebebi yapılan çalışmaların oldukça teknik bir mesele olması ve müşterilerin bu konulara vakıf olmaması hasebiyle kandırılmaya açık olmalarıdır. Ayrıca mevcut sistem de buna izin vermektedir. Zira basit işlemler ile geçici olarak sıralama yükseltme işlemine gidilebilmekte ise de bunlar kalıcı olmamaktadır. Ayrıca Google denetimleri sonrasında cezalar dahi gelmektedir. Ancak bu durum müşteriler tarafından fark edilemediği için iyi bir çalışma yapılmış zannedilmektedir. İşin aslı ise bir hayli sonra ortaya çıkmaktadır.

İşte bu sebeplerden dolayı sizlere bu yazımızda kurumsal SEO uzmanı ile çalışmadan önce bilmeniz gerekenler konusunda ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunacağız.

Site İçi Optimizasyon

İyi bir kurumsal firma site içi optimizasyon da yapmalıdır ve bir kurumsal seocu uzmandan yardım alması gerekir. Ancak bazı SEO ajansları bunun SEO çalışmaları ile ilgisi olmadığını yazılımla ilgisi olduğunu iddia etmektedirler ve SEO çalışması yapmaktan kaçınmaktadırlar. Bunun yanı sıra site dışı SEO çalışmalarının da özenli ve dikkatli bir şekilde yapılması hayati öneme sahiptir. Başka sitelerden sitenize link almak anlamına gelen backlink çalışmaları siteler için son derece önemli olduğu gibi ceza alınmasına da neden olabilir. Burada önemli olan husus backlinklerin kaliteli sitelerden alınmasıdır. Hiç ziyaret edilmeyen sırf backlink verebilmek için blogger, wordpress, medium ve weebly gibi blog sitelerinden açılmış sitelerden alınan backlinkler sitelerin sıralamalarını olumsuz etkilemektedir. SEO ajanslarına bu konuda sorular yönelterek konu hakkında bilgili olduğunuzu da kanıtlayabilirsiniz.

Blog Ağı Kurulumu

Uzun vadeli çalışmalar için oldukça önemli olan blog ağı kurulumu ile birlikte siteniz içerisinden de sitenize atıflar alabilmeniz mümkündür. Eğer uzun vadeli bir SEO çalışmasında böyle bir blog ağı inşası işlemine girişilmiyorsa bu durumda işten kaçılıyor demektir. Bunun önüne geçmek adına anlaşmanızı en baştan yapmanız gerekmektedir. Ancak kısa vadeli bir çalışma yapılıyorsa bu durumda blog ağı kurulması elzem değildir. Zira bu uzun vadede netice verecektir.

Sözleşme Şartları

Yapacağınız sözleşme ile tarafların hak ve yükümlülüklerini orantılı bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Sürekli olarak sizin tarafınıza sorumluluk yükleyen anlaşmalar SEO ajansının işini savsaklamasına ve bu sebeple sizin zararlı çıkmanıza neden olabilir. Bu kapsamda hizmet almadan ödeme yapılmasını gerektiren anlaşmalar altına girilmemesi sizlere tavsiyemizdir. Bunun yanı sıra SEO ajansı kendisini garanti altına almak için bir nebze de olsun peşinat isteyebilir bunda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak tüm ücretin ancak işin tamamının bitmesinin ardından verilmesi makbul olandır.

Yerel SEO Çalışmaları

SEO ajansı ile çalışırken önemli konulardan birisi de lokal yani yerel SEO hizmeti alabilmektir. Bu hizmetin faydası müşteri kitlenize daha kolay erişebilmenizi sağlaması noktasında ortaya çıkmaktadır. Coğrafi sınırlar, yaş, cinsiyet vb. kıstaslara göre SEO çalışmaları yaptırmanız arama motoru sıralamalarında daha yüksek yerlere ulaşabilmenize katkıda bulunacaktır. Bu sebeple bu konu hakkında SEO ajansı ile anlaşma yapmadan önce ayrıntılı bir şekilde konuşmanız faydalı olacaktır.

Tüm bu saydığımız hususlar sizlerin SEO çalışmaları neticesinde daha başarılı olabilmeniz için ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.